Finaal
Hääleta
Kodukujundaja korter on valmis! Vaata, milliseks kujunes Eesti esimene hääletuste teel valminud kodu!

10 põhiviga köögi planeerimisel

Shutterstock

Köök on kodu süda ja selle planeerimisel peab olema väga hoolikas. Vahel aga juhtub, et pärast köögi valmimist polegi kõik nii ideaalselt välja kukkunud, nagu algselt tundus. Siin on 10 põhilisemat viga, mida oma köögi ehitamisel kiputakse tegema.

1. Mõõtmine
Kas juhtus nii, et tellitud töötasapind on plaanitust madalamal, aknalauad liiga paksud, külmkapp ei mahu ettenähtud vahemikku, köögikappide uksed avanevad üksteise vastu või nõudepesumasina avatud uks ei võimalda samal ajal kraanikausi ees seista? Siin on süüdi valesti mõõtmine. See on üks suuremaid põhjuseid, miks tasub kasutada professionaalse köögikujundaja või ehitusspetsialisti abi.

2. Ruumi arvestus
Kööki planeerides võib ette tulla, et paberil tundus töötasapinnal olevat ruumi küllaldaselt, kuid kui kohviautomaat, blender ja röster paika panna, selgub, et rohkem suur lauale ei mahugi. Seadmete jaoks võiks arvestada kohe ideaalse koha riiulisse või kappi, et töötasapinda puhtana hoida. Väga ebameeldiv on iga kord poest tulles asjade külmkappi panekul toidukotti käes hoida või põrandale asetada, selmet seda mugavalt lauale toetada.

3. Mööbli paigutus
Köögipaigutuse võti peitub kolmnurga valamu-pliit-külmik üksteise lähedale asetamises, sest see säästab palju üleliigseid samme ja liigutusi. Teekond nende kolme vahel peaks olema takistusteta ega tohiks olla liiga kitsas. Teine sagedane viga on riiulite liigsus. Need võivad anda avarust ja tunduda fantastilised, kuid tuleb endaga aus olla: kas soovid, et iga maitseainepurk, sangata tass ja ketšupipudel igaühele näha oleksid? Kui plaanid avatud pindu, siis aseta riiulitele või klaaskappidesse asju, mille üle tõesti uhke oled ning peida ülejäänud „varandus“ traditsiooniliselt suletud uste taha.

4. Kehv või valesti suunatud valgustus
Igas köögis peaks olema kolme tüüpi valgustust: üldvalgustus, kohtvalgustus laua ja tööpinna kohale ning aktsentvalgustus, mis joonistab uhkelt välja kaunimad kujunduselemendid. Kui kaks viimast valgustust ära jätta, näeb köök välja liiga steriilne ning tavaline. Eesmärgiks on valgustid mängima nii, et igale köögis toimuvale tegevusele — hakkimisele, praadimisele, söömisele, nõudepesule ja ajalehe lugemisele — oleks piisav valgustus.

5. Nõrk ventilatsioon
Kui saabud töölt ja tunned köögis üleeile praetud räimede hõngu, on selge, et ventilatsioon on alt vedanud. Vähekvaliteetsed õhupuhastid liigutavad lihtsalt õhku ruumis ringi, kuigi peaksid seda puhastama. Hea ventilatsioonisüsteem aitab parandada siseõhku, hoida köögi puhtamana ega lase rasva- ja muid aroome mööda maja liikuma. Samuti pikendab hea ventilatsioon köögiseadmete eluiga, hoides õhu ruumis jahedamana.

6. Prügikast
Prügikast oma olemuselt ei ole eriti seksikas ese. Seega oleks parim lahendus planeerida algusest peale prügikast kinnise ukse taha kappi, kuid jälgida tuleks, et samasse kappi ei satuks toidu- ja maitseaineid ning nõud poleks samuti liiga lähedal — see ei ole lihtsalt hügieeniline. Pigem paiguta samasse kappi kodukeemia ning harjad-kühvlid-lapid.

7. Liigne kulutamine
Rusikareegel on, et köögi maksumus ei tohiks ületada 20% terve maja eelarvest. Paraku on tõenäolisem, et ehituskulud lähevad pigem suuremaks kui väiksemaks ning seetõttu oleks mõistlik pidada kulude üle päevikut ning veidi raha ootamatuteks väljaminekuteks. Kehv oleks, kui kena mööbliga köögis tuleks rahapuudusel teadmata kaugusse lükata pliidi või valgustuse ostmine.

8. Liiga trendikas versus liiga igav köök
Efektne roosa või lilla võib tunda hetkel väga trendikas ja ilus, kuid suure tõenäosusega viie aasta pärast hakkavad need erksad toonid ka omanikku ennast väsitama. Kui oled ka kindel, et sinine on sinu lemmikvärv ka aastate pärast, võib korteri müügivajadusel selline ekstreemne toon saada takistuseks. Tõsi, sama võrra ei avalda kellelegi (ka sulle endale tõenäoliselt) mingit muljet üleni hall või igavalt beež elamine. Soovitus: jää kindlaks oma soovidele disaini osas, kui lase asjatundjatel endale nõu anda.

9. Liiga palju roostevaba terast
Kuigi sulle võib väga meeldida roostevabad toonid ning soovid oma külmiku, ahju, pliidi ja nõudepesumasina valida just sellise viimistlusega, pea meeles, et nende puhastamine ei ole kõige lihtsam. Ja kui lisad veel roostevaba mikrolaineahju, röster ja pannid, võid end hubase köögi asemel hakata tundma nagu peeglitetoas või haiglate surnukuuris.

10. Liiga vähe pistikupesasid
Isegi köögis vajame aeg-ajalt pistikupesa, kus laadida oma telefoni ja tahvelarvutit või tekib mõte lisada köögiseinale väike ekraan retseptide jaoks või teler lemmikseriaalide vaatamiseks. Selliseid asju ei pruugi ette osata planeerida, kui pigem olgu pistikupesasid üle, kui et üle köögi jooksevad inetud pikendusjuhtmed.