Finaal
Hääleta
Kodukujundaja korter on valmis! Vaata, milliseks kujunes Eesti esimene hääletuste teel valminud kodu!

SISUTURUNDUS

Milline on niiskuskindel valgusti?

Foto: erakogu, Hektor Light

Üha enam on vannituba muutumas kohaks, kus lõõgastuda ja koguda uueks päevaks energiat, viimane tagab meie töövõime ja annab päevaks hea tunde. Meie ootused ja pesemisrituaalid on väga individuaalsed, seetõttu ka meie vannitoad saavad olla isikupärased. Siin jagamegi nõu, mis on oluline vannitoa lampide valiku juures.

Vannitoas peaksime kasutama kombineeritud valgust. Nutikalt kombineerides omavahel üld- ja kohtvalgusteid saavutame silmasõbralikuma tulemuse, loome hubasuse ja tagame tsoonid, kus vajame erksat valgust.

Lambi valimisel tuleks lähtuda eelkõige sellest, millise tegevuse jaoks kunstvalgust vaja on – meikimiseks vajame üht valgust, pesu pesemiseks teist ning vannis mõnulemiseks kolmandat.
Enamjaolt puudub vannitoas looduslikku valgust läbi laskev aken ja sellepärast tuleb valguselahenduse puhul arvestada küllaldase üldvalgustusega. Hommikuste rituaalide jaoks peaks olema hästi välja valgustatud peegel ning aksentvalgusega saab rõhutada ruumi eripära. Enamasti kasutatakse niiskuskindlaid seinavalgusteid.

Erinevaid lampe kasutades saab luua põnevaid lahendusi ja tõsta ruumi efektiivust.

Üld-, koht- ja aksentvalgustite kombineerimine tagab ruumi funktsionaalsema kasutuse.

Niiskuskindel üldvalgustus

Üldvalguseks saavad olla nii pinnapealsed kui süvistatavad niiskuskindlad valgustid. Vannituppa süvisvalgustite oskusliku paigaldamise aluseks on eelnev ehitusprojekt. Ruum, kus õhu suhteline niiskustase on ajuti kõrge ning vee sattumine põrandale ja seintele võib olla tavaline, tuleb ohutusnõudeid ja IP-kaitseastet jälgides ripplakke paigaldada niiskuskindlad ja põrandasse veekindlad süvisvalgustid.

IP-kaitseaste näitab elektriseadme kaitstust tolmu ja vee vastu. Kood koosneb tähtedest IP ja kahest numbrist, mis kannavad endas infot seadme tugevuse kohta. Mida suurem on IP väärtus, seda kaitstum on valgusti välismõjude vastu. Näiteks vannitoa lakke paigaldamiseks sobivad IP44 ja põrandasse IP65 märgistusega vannitoa valgustid.

Lisaks IP väärtusele on niisked ruumid jagatud ka tsoonideks ning igas tsoonis kehtivad valgustite niiskuskindluse astmele erinevad nõuded. Vaata ka IP tabel.

Vannitoas võiks kasutada ohutuid madalpingelisi valgusteid, mis ka vee alla sattudes ei kujuta endast ohtu. Madalapingeliste valgustite trafod ei talu üldjuhul niiskust ning seetõttu tuleb need peita mööbli sisse või ripplae taha, kust neid on vajadusel mugav kätte saada.

Miks tasub kasutada Led valgustit?

Reeglina peab valgusti süvistatud osa ümber õhuruumi olema vähemalt 10cm, et tagada jahutus lambi ümber. Sel juhul on LED ohutu valik tänu oma väikestele dimensioonidele ja pea olematule sisetemperatuurile (40-60C). Ripplae peal oleva ruumipuuduse korral on lahenduseks sisseehitatud mittevahetatava eluaegse LEDiga integreeritavad valgustid, mis on õhemad võrreldes tavapäraste süvisvalgustitega.

Eelista matistatud klaasist valgusteid. Miks?

Selleks, et saavutada vannitoas ühtlane ja küllaldane valgus ning vältida pimedate alade tekkimist, tuleks paigaldada lambid korrapäraste vahemaadega üle terve lae. Matistatud klaasiga valgustid ei pimesta ja annavad mahedamat valgust, olles silmasõbralikumad kuid samas tagavad ruumis nägemismugavuse. Klaasmaterjali tasub eelistada plastikule, mis ajapikku muutub kollasemaks.

Madala laega ruumi vali pinnapealsed valgustid.

Madalama laega vannituppa sobivate IP44 astmega ja kinnise kupliga plafoonide valik on suur. Olenevalt ruumi või valgusti suurusest ja valgustugevusest võiks lampe lakke paigaldada enam kui ühe. Kompaktsed ja lihtsa vormiga valgustid sulanduvad sujuvalt interjööriga.

Lühter sobib ka vannituppa.

Kõrgema laega vannituba lubab enam mängulisust ja fantaasiarikast lähenemist. Luksuslikku elegantsi annab ruumile IP astmega efektne lühter, mis ühtlasi mõjub disainielemendina.

Kohtvalgusti valikul tea lambi värviedastust ja värvustemperatuuri. Miks?

Värviedastust tähistatakse lühendiga CRI (Colour Rendering Index), mis näitab, kui tõetruult valgusallikas edestab värve. Aksepteeritav värviedastuindeks algab alates 80 kuid vannituppa peeglivalgustile parim CRI on alates 90, mis sobib ühtlasi ka meikimiseks.

Kui CRI on suhteline näitaja, mis osutab kui suurt protsenti värve sa võrreldes ideaaliga näed, siis erineva valgustemperatuuri puhul on ideaal ka erinev. Näiteks väga sooja valguse käes kaovad isegi ideaalis teatud toonid ära, nii nagu ka väga külma valguse käes.

Värvustemperatuur väljendab värvinägemisega kaasnevat soojuslikku muljet ja mõõdetakse Kelvinites. Kui värvustemperatuuril kuni 3300K tundub valgus enamasti soojana siis üle 5300K külmana. Mida tugevam on valgustus, seda kõrgem võib olla silmale mugavana tunduv värvustemperatuur.

Vannitoa peeglivalgustisse oleks hea valida lamp, mille värvustemperatuur jääb vahemikku 2700-3300K.

Peegli kohale horisontaalselt paigutatud valgusti optimaalne pikkus võiks peegli suurusest. Mida laiem peegel, seda pikem lamp peaks olema. Optimaalne on 60-120 cm pikk.

Valgustite sobiv paigalduskõrgus põrandast võiks olla 180-205cm ja valgus peaks langema ülalt alla. Oluline on, et peegli ees seistes ei jääks üldvalgustid selja taha, sest see tekitab näole varje.

Vertikaalselt paigaldatud valgustid võiksid olla alati sümmeetriliselt mõlemal pool peeglit ja asetseda silmade kõrgusel – nii tagatakse terviklik näo välja valgustamine ja elimineeritakse varjud.

Tasub teada:

  • liigselt matistatud ja värviline kuppel takistab valguse levikut;
  • vähene valgustus kurnab silmi, kuna silm peab kujutisest talutava pildi saamiseks rohkem pingutama;
  • väldi nii ala- kui ülevalgustamist, äärmused on inimesele ebamugavad;
  • peeglivalgusti soovitatav valgustihedus on 500-800 luksi.
  • Aksentvalgus annab vannitoale sügavust, lisab teatraalsust ja rõhutab ruumi eripära. Nii saab välja valgustada põnevaid detaile ja faktuure või tekitada optiline illusioon kõrgemast laest.
  • Põranda süvisvalgustid paigalda pigem seinale lähemale kui käiguteele, sest alt üles suunatud valgus võib pimestada ja silmale ebameeldiv tunduda.
  • Kõrvetusohu vältimiseks tasub kasutada vähese soojaeraldusega LED lampe.
  • Kui halogeeni klaaskolvi temperatuur võib tõusta kuni 600 kraadini siis LED-i sisetemperatuur on 40-60C. Ka on LED lambi polükarbonaatplastist korpus hea löögi- ja vibratsioonitaluvusega ning puuduvad liikuvad osad või hõõgniidid, mis võiks puruneda. Seetõttu on LED-i kasutusiga pikem, hinnanguliselt nii 50 000-75 000 tundi kasulikku tööaega, mille möödumisel langeb valgusviljakus 30%. Tasub märkimist, et tänapäeval on LED-ide värvitoonide valik tunduvalt mitmekesisem ja ka dimmeriga ereduse reguleerimine on saanud võimalikuks.
  • Kasutades dimmerit tradistisoonilise lüliti asemel, võime õhtul luua lihtsal moel soovitud atmosfääri või hommikul vältida silmale ebamugavat eredat valgust. Lisaks aitab dimmer säästa energiat, sest juba 10% väiksema võimsusega töötava lambi eluiga on kaks korda pikem.
  • Nii üld-, koht- kui ka aksentvalgustite lülitid võiksid olla eraldi, mida vajadusel sisse-välja lülitada.

Kasulik nipp: Kasuta peidetud valgust!

Paigalda vannitoa kapi alumise ääre alla niiskuskindel LED riba, mis kumab põrandale õdusat markeerivat valgust, kuid ei häiri silmi kui peaks tekkima vajadus ruumi külastada ka öösel.

Valik niiskuskindlaid valgusteid vannituppa:

Siit leiad veel niiskuskindlaid vannitoa valgusteid.
Huvi korral loe ka nõuandeid: Mida tasuks silmas pidada vannitoa valgustamisel.

www.hektor.eeSISUTURUNDUS