Finaal
Hääleta
Kodukujundaja korter on valmis! Vaata, milliseks kujunes Eesti esimene hääletuste teel valminud kodu!

SISUTURUNDUS

Üheksa uut suunda valgustamisel 2016. aastal

Foto: erakogu, Hektor Light

Märtsikuus toimunud Frankfurti messi moto võiks olla light is data ehk teisisõnu: hea valgustuse aitavad luua need komponendid ja näitajad, mis kohe silmagi ei paista. Need on peidetud disaini ja valgusti korpuse sisse ja taha. See on tänu innovatsioonile pidevalt arenev võimaluste maa. Tulemuseks efektiivsemad, arhitektuursemad, silmasõbralikumad, mitmefunktsioonilised valgustid, mis omakorda muudavad meie elu lihtsamaks, mugavamaks ning elutervemaks.

Reguleeritav valgus nutirakenduste abil

Juba varasemalt teada tuntud dimmerdamine, valgustite sisse ja väljalülitamised saavad juurde aina uusi võimalusi, mugavdades meie elu. Lisaks tavapärastele puutetundlikele lülitusvõimalustele võid seda kergelt teha käe viipega või hoopis kasutada oma telefoni äppi ja bluetooth'i. Nutirakendused saavad olla abiks ka valgustite suuna muutmiseks.

Samuti leidub tootjatel valgusteid, mille valgusnurka saab ise suumida keerates valgusti spoti osa optikat mõjutades. Valgusnurki saab muuta 10 kraadilt 40 kraadile ehk valgusvihk laieneb säilitades valgusvoo ulatuvuse kaugusesse.

Dimmerdatavad LEDid aitavad luua meeleolu

Kuid dimmida saab ka valgusallika enda värvsustemperatuuri: see on sooja –külma valguse reguleerimine. Näiteks Leds firma LED-ide värvsustemperatuuri saab dimmida vahemikus 2000-3000K vastavalt vajadusele ja meeleolule. Vastavalt sellele, mida soovite ruumis teha, saab luua personaalselt just teile sobiliku valguse. Kui soovite olla reibas ja töövõimeline, peate tegema aktiivselt tööd, siis reguleerite endale pigem külmema valguse, õdusaks meeleolu loomiseks sobib aga soojem ja kollakam valgus.

Tehnilised valgustid peene elegantsiga

Tänu LED-ide kiirele arengule ja erinevatele variatsioonidele, LED ribadele ja LED moodulitele saavad valgusti olla üliõhukesed, miniatuursed, kitsad ja samas hästi valgustavad. Tänu LED ribade painduvusele on loodud atraktiivseid ja dekoratiivseid valgusteid.

Moltoluce Lach põrand resoga Foto: erakogu, Hektor Light


Samuti on võimalik toota mõnesentimeetriseid üliõhukesi plaatvalgusteid, mis suurepäraselt võiks välja vahetada meie harjumuspärased moodulkastid büroodes. Need sisseehitatud LED'idega valgustid näevad kenad välja, annavad hästi valgust, on säästlikud ja silmasõbralikud.

Effektsed on ka valgustorud, mis on justkui üks osa arhitektuurist.

Schmitz Strada Foto: erakogu, Hektor Light

Laienenud on valik suuremõõtmelistest ringikujulistest valgustitest nagu Luciferos valgusti nimega LBS Light Band System.

Silma mittepimestavad LED valgustid

Tänu uuele nurgalõikamise tehnoloogiale ja LED moodulite arengule on võimalik kitsastesse profiilidesse sügavusse asetatada 5-15 LED moodulit, mille tulemusena saadakse võimas valgus, mis samas ka ei pimesta, kuna valgusallikas on sügaval profiili sees. Sellega minimeeritakse valguse räiguse näitu. Viimane on oluline just tööruumides.

Lineaarvalgustid on järjest populaarsemad

Sarnaste dekoratiivsete lineaarvalgustitega saab ühtlaselt valgustada kogu ruumi. Need võivad olla nii pinnapealsed, riputatavad või süvises. Võimalusi mitmekülgsemaks valgustamiseks annab lisavalgustite paigutamine samale süsteemile näiteks magneti abil. Vastavalt vajadusele saab lisatud valgusteid siiani sees ümber paigutada ja suunata erinevate nurkade all. Samuti on võimalik neid eraldi dimmida.

Flos WALLEE design Niels Bendtsen Foto: erakogu, Hektor Light

Valgustid kui legod

Uudsed valgustid on justkui legod: kokkupandavad. Niimoodi saab kergelt luua erinevaid valgustamise nurki, tugevust ning eripära. Näiteks Luciferose valgustit Twenty 7 downlight tüüpi valgustit saab kombineerida 27 erinevaks efekti andvaks valgustiks. Valgusvoogu saab suunata läbi ringi, ellipsi, ruudukuju jättes samas osaliselt peitu valgusallika. Lisana on saada erinevaid võresid, samuti on võimalik kasutada nii siseseid koonuselisi katteid kui väljaulatuvaid spotte ja seda kõike on lihtne installeerida ilma spetsiaalse tööriistata. Erinevad osad ühilduvad magnetsüsteemiga. Selline kombineeruvus võimaldab nimetatud seeriat kasutada erinevates ühiskondlikes ruumides, kaubanduses, kontorites ja eramutes.

Valgustite rühmitamine

Valgustitest komplekti moodustamise võimalus on kliendile lihtsaks tehtud - tootjad valmistavad üht valgustit väga erinevates mõõtudes ja värvitoonides ning tulemus võib olla väga eriline ja ainulaadne. Inspireeritakse kokku sättima minimalistlikke valgusteid suuremahulisteks rühmitusteks.

Inarchi Frame interjööris Foto: erakogu, Hektor Light

Suure ulatuvusega ja võimalusega kergesti asukohta muuta

Pikkade telgedega ja liigenditega seina-, lae- ja rippvalgustid on mugavalt ümbersätitavad vastavalt vajadusele. Olukordades, kus tuleb näiteks elutoa söögilaud ringi paigutada või suurema arvu istujate jaoks pikemaks teha, saab telgedel ja liigenditega lampe mugavalt sobivasse kohta ümber paigutada. Neid on hea kasutada ka juhul kui väikese lauapinna tõttu pole otstarbekas lauale veel laualampi mahutada, vaid saate samafunktsiooniga valgusti hoopis seinale asetada või riputite abil valgusti ümberpaigutada.

LEDidel on 5 aastane tootja garantii

Iga mainekas tootja kasutab LED'e, mille kvaliteedile nad saavad anda garantii. See fakt aitab kliendil paremini orienteeruda paljude LED tootjate vahel, mille päritolu me täpselt ei tea.

2016. aasta uued trendid valgustite disainis

Moevoolu spekter sellel aastal tundub olevat üsna lai. Alustades vormi puhul minimalismist ja lõpetades ülevoolava küllusega. Esindatud on nii käsitööna sündinud valgustid kui autentsed valgustid ning ehedad materjalid. Kuid silma jäävad ka futuristlikud, hüpermodernsed ja progressiivsed lambid. Meile tuttav vintage on endiselt tähelepanuvääriv.

Ilmunud on uus ootamatu värvigamma valgustitele: roosa ja sinine erinevate varjunditega. Sama huvitavad on värvilised ja sealjuures läbipaistvad valgustid, mis on firmades Leds, Marset ja B.Lux.

Tulekul on ilmselt neoontoonidega valgustid

Silma jäävad omapärased ufo ja meteooridilaadsed, futuristlikud ja ulmelised valgustid (Marset Ginger) ning eriti värviküllased valgustid (Marset Tam Tam / Marset Concentric). Tooni annavad viltuselt lõigatud poolikud kerad, kummaliselt poolitatud või nihkes kerad (Marset Theia). Sekka ka poeetilisi, sensuaalseid, loodusest inspireeritud eksperimente nagu näiteks Foscarini Kurage või kuulsa Paticia Urquiola poolt Flosile loodud Serena.

Vintage stiil on sisse murdnud paljude tootjate nimekirja. Valikut jätkub ka kõige nõudlikumale retro kummardajale.

Kokkuvõtteks. Iga aasta mess on mõneti omanäoline, kord toimub suur hüpe ühe tootja toote arenduses, kord teisel firmal. Disainimisel kombatakse erinevaid piire ja tuuakse aegade tagant välja uusi hitte. Kuid tehnilis-dekoratiivne valgusti areneb peadpööritaval kiirusel. Elame innovatiivses maailmas ja sellest saame mõjutatud kõik. Julget kaasamõtlemist ja järeleproovimist, sest teisiti ei saa tundma eeliseid, mis meie kõigi heaks on arendatud.

Veel huvitavat:

  • Välitingimustesse IP sobiv ultramoodne valgusti LOLED firmast DGA
  • Skandinaavia stiilis B.lux valgusti Overlay
  • firma DesighHeure valgusti Nuage
  • Modo luce valgustatud käekott
  • glamuurne sära


SISUTURUNDUS