Finaal
Hääleta
Kodukujundaja korter on valmis! Vaata, milliseks kujunes Eesti esimene hääletuste teel valminud kodu!

SISUTURUNDUS

Kaasaegsed valgustid ja lahendused magamistuppa

Foto: erakogu, Hektor Light

Magamistuba ei ole vaid uinumiskoht. Sageli on see ruum multifunktsionaalne, kus on hea ka lugeda, televiisorit vaadata, koristada, meikida, riietuda ja suhelda. Hea valgustus loob selleks võimaluse. Jagame nõuandeid, kuidas magamistuppa valgusteid valida.

Magamistuppa valgustit valides soovitame lähtuda:

 • ruumis kavandatud tegevusest (näiteks, kas vaatate seal televiisorit);
 • mööbli ja sisustuselementide asetusest ja suurusest;
 • ruumi enda suurusest ja kasutatud viimistlusmaterjalidest;
 • valgustuse psühholoogilisest mõjust selles ruumis;
 • valgusti olulisusest ja disainist, mõõtudest, paigutusvõimalustest.

Väldi ala- ja ülevalgustamist

Mõlemad äärmused mõjuvad inimese enesetundele, kas väsitades või muutes meeleolu närvilisemaks ja tusasemaks. Hea valgus võiks anda energiat ja teha rõõmsamaks, tagada meie õige puhkamise ja valmistumise järgmiseks tööpäevaks. Kuigi valgustamisel kehtivad kindlad reeglid, siis tegelikult iga ruum eeldab eripärast lahendust. Valguse seisukohalt on oluline, millise värvilahendusega on tehtud magamistoa sisekujundus, sest teada on see, et tumedad toonid neelavad valgust märksa enam kui heledad.

Õigesti valitud valgusti annab ruumile soojust ja avarust ning ei pimesta ega tekita häirivaid peegeldusi või varje. Seepärast võiks kasutada valgusteid, mille valgusallikaid pole üheski võimalikust vaatlemissuunast näha või valgusvoog on suunatud ülespoole. Tasub teada, et liigselt matistatud ja värviline klaasist või kangast kuppel võib valgust „summutada“ .

Magamistoas on piisav valgustihedus 200 luksi ühe ruutmeetri kohta. Oluline on teada, et vanuse suurenemisega vajame tugevamat valgust.

Üldvalguse saame lae süvisvalgustite, karniisvalguse või laelampide abil. Tagatud peaks olema piisav ja küllaldane valgus igapäevatoiminguteks, näiteks hommikul meikimiseks, riietumiseks või toa koristamiseks.
Madalate lagedega ruumidesse sobivad plafoonid ja vastu lage valgustid. Eelistada võiks siis karniisvalgustit kas lakke või hoopis seina. Lühtrid ja rippvalgustid eeldavad kõrgemaid lagesid.

Süvistatavate lampide kasutamiseks peaks juba eelnevalt ehitusprojektis arvestama vastavate nõuetega.

Hektor Light Foto: erakogu, Hektor Light

Väldi valgustiga pimestamist

Pimestamise vältimiseks ei ole hea panna täpselt voodi kohale otse alla suunatud valgusvihuga ja alt lahtise kupliga valgusteid. Suunatavaid lampe pigem seina äärde paigaldades saame valgustada mõnda kunstiteost või kaunist objekti, ja andale ruumile ruumikust.

Valgusti soovitatav kaugus seinast peaks olema 40–90 cm, olenevalt valgusnurga laiusest.

Valgusti kui kunstiteos

Lambi kitsas valgusvihk võib ka ise dekoratsiooniks olla, tekitatades seinale efektseid mustreid ja varje. Valguse koondamiseks kasutatakse harilikult peegeldeid ehk reflektoreid, LED-ide puhul aga läätsesid. Mida kitsamaks kiireks reflektor või lääts valguse koondab, seda kaugemat, kitsamat ala on võimalik tugevalt valgustada. Erinevate reflektorite ja läätsedega on võimalik saavutada lõputu hulk valgusnurki ning ka keerulisemaid valgusjaotusi. Objektide suurusest, distantsist ja taotletavast efektist sõltub, milliseid valgusnurkasid ja -jaotust kasutada.

Soovitame:

Magamistoa üldvalguseks mõeldud laia valgusvihuga lambid võiks paigaldada seinast vähemalt 90 cm eemale. Nii väldime seinal dramaatilisi ja kontrastseid valguse ning varju laike. Oluline on ka, et ruumi nurkadesse ei tekiks pimedaid alasid, sest see muudab lae visuaaalselt madalamaks. Kui lambid on paigutatud optimaalselt soovitatud kaugusele, siis heledast seinast peegelduv valgus muudab toa avaramaks ja erksamaks.

Põrandasse või seina süvisvalgusteid valides tasub teada:

Põrandasse süvistatud valgustid muudavad ruumi visuaalselt kõrgemaks. On hea teada, et käiguteele paigaldatud süvistatud valgustid ei pruugi jääda põrandapinnaga tasa ja nii võib tekkida komistusoht. Selleks et palja jalaga peale astudes kõrvetada ei saaks, on LED-valgusallikaga lambi või sisseintegreeritud LED-iga valgusti kasutamine õigustatud just oma minimaalse soojaeralduse tõttu. Ebamugavust võib tekitada alt üles suunatud valgusvihk ning seepärast on hea paigaldada süvistatud põrandavalgustid pigem seina äärde.

Seina sisse süvistamisel on oluline jälgida valgusti tehnilisi nõudeid: millised valgustid on mõeldud ainult kipsseina paigaldamiseks ja millised kiviseina. Kuid enamik neist sobituvad mõlemasse. Oluline on lambi süvistussügavus ja paigalduskõrgus, et valgus poleks edaspidi silmale häriv. Mida kõrgemale on valgusti paigutatud, seda laiem on põrandale langev valgusvihk.

Hektor Light Foto: erakogu, Hektor Light

Miks peab teadma lambi valgustihedust, valgusnurka, valgusti enda eripära?

Selleks et mõista, kui tihedalt valgusteid paigutada, milline peaks olema nende vaheline paigalduskaugus ja kui kõrgele seinale valgusti asetada, oleks vaja teada valgusti eripära, valgustihedust, valgusnurka ning ka seda, kas soovitakse ühtlast valgustatust või pigem punkteerivat. Selleks on hea kasutada elektriprojekteerija abi või Hektor Light nõustaja soovitusi, sest reeglina meil endal puudub oskus valgusdiagramme lugeda.

Ruumikujunduslikult mõjub paremini, kui valgusti on paigaldatud horisontaalsest pinnast umbes 50 cm kõrgusele.

Näiliselt olematu valgusti paigaldus

Efektivalgustuseks võib lugeda väliskorpuseta kipsist süvistatavaid lampe, mis loovad illusiooni olematust valgustist. Paigaldada tuleb need enne lae või seina lõplikku viimistlust. Tänu oma neutraalsele välimusele sobivad need kõikide interjööri paigutatud dekoratiivvalgustitega.

Mugav lülitamine

Soovi korral on võimalik dimmerdamise või eelprogrammeeritud RGB-juhtimissüsteemi abil luua soovitud atmosfääri või silmatorkavalt värvilist valgusemängu. Valgustite sisse- ja väljalülitamisel on mugav ja innovaatiline kasutada selleks ettenähtud pulte ning telefoni äppe. Tavapärase lüliti asemel dimmerit kasutades suudame ka valgustugevust muuta maksimaalsest minimaalseni ja vastupidi, tekitades nii keskkonda vastavalt kas aktiivseteks või passiivseteks tegevusteks.

Üldvalgustuseks mõeldud harilike lülitite traditsiooniline asukoht on ukse kõrval selleks, et ei peaks ruumi sisenedes käsikaudu pimedas liikuma. Vahel võib abi olla ka veksellülitist, mis lubab kustutada ja põlema panna samu valgusteid rohkem kui ühest kohast. See süsteem on küll enam kasutust leidnud hotelliruumides, kuid miks mitte nüüd ka modernsetes magamistubades. Valguse reguleerimise teeb käepäraseks ukse juurde ja voodi kõrvale paigutatud veksellüliti.

Veel nippe

 • Üld- ja kohtvalgusteid omavahel kombineerides saab toa paremini valgusega katta.
 • Arvesta alati valgusti kupli suurust. Kuppel ei tohiks olla liiga suur ja avar, et kogu ruumi enda alla haaraks või selle serva alt valgus silma pimestama hakkaks.
 • Laualambi valikul on rusikareegliks, et valgusti peab olema 1/3 öökapi suurusest. Kui öökapi kõrgus on 55–65 cm, siis võiks valida valgusti, mille kõrgus on 60–70cm. Kui pinna kõrguseks on 45–50 cm, siis nõuab see kompensatsiooniks ka kõrgemat valgustit. Ei ole oluline, kui kõrge on valgusti, vaid kui kõrgel on valgus.
 • Kui ruumi on vähe või kui öökapp on väike, siis võib kasutada ovaalse ja ristküliku kujulise kupliga valgusteid. Hoopis huvitavam aga on laest pikalt alla rippuvad valgustid.
 • Rippvalgusti kasutamine voodi kõrval on õigustatud ja otstarbekas, kui ruumi napib. Nii saad tuppa lisavalgust ja toreda disainielemendi. Parim riputuskõrgus on 66–86 cm horisontaalpinnast. Selliseid „saledaid” rippvalgusteid võib paigaldada ka grupina.
 • Hubasust tekitatavad voodi serva alla peidetud LED-ribad, mis joonistavad välja magamisaseme piirjooned, tõstavad selle justkui maast lahti ning annavad ruumis sumedat valgust turvaliseks ringiliikumiseks.
 • Seina- ja põrandalambi kui ka nende asukoha valikul tuleb arvestada mitme olulise faktoriga, nagu lae ja voodi kõrgus, sisse- ja väljalülitamise võimalus, valgusti otstarve ning indiviidi kasv, et oleks tagatud igasugune kasutusmugavus.
 • Mõõtmetelt keskmised või veidi suuremad ja eelkõige disainielemendina mõjuvad seinavalgustid võiks paigaldada silmade kõrgusele ehk põrandapinnast umbes 180 cm kõrgemale. Väiksemate või funktsionaalsete valgustite paigutus peaks olema piisavalt madalal, et nende valgel näeks lugeda, või siis nii kõrgel, et ei takistaks voodi vahetusläheduses liikumist.
 • Suunatavad, kitsama valgusvihuga ja kergesti käsitsetavad valgustid sobivad voodis lugemiseks.

Soovitame põrandalampe

Helendavad madalad põrandavalgustid mõjuvad soojalt ja ligitõmbavalt. Nende kuma valgustab ühtlaselt ümbritsevat ala ja lähedalolevaid mööbliesemeid. Keskmisest kõrgema põrandavalgusti eksponeerimine annab magamistoale elegantse nüansi.

Magamistuppa vali energiasäästlik ja vähese soojaeraldusega LED-valgusti

Oma heade omaduste tõttu on LED-lambid leidnud meie igapäevaelus laialdaselt kasutust ja nüüd, kus nende valguse värvispekter võimaldab ka sooje toone valida, saab LED-tehnoloogial baseeruvaid valgusteid paigaldada magamistubadesse. Ka on võimalik soovi korral välja vahetada nii säästulambid, hõõglambid, halogeenlambid kui ka luminofoortorud tunduvalt tõhusamate LED-lampide ja -valgustite vastu. Asendamaks olemasolevat valgusallikat LED-iga, tuleb jälgida, et soklitüüp jääks samaks. Soovitame kasutada soojemat tooni valgust 27003000 kelvinit.

LED-ide eelised:

 • LED-i valgus kiirgab ühes suunas ja see ei lase valgusti sees tekkida peegeldustel, mis ühtlasi tähendaksid valguskadu. LED-i valgustootlikkus (luumen vati kohta) on pea kümme korda suurem kui hõõgpirnil.
 • Löögi- ja vibratsioonitaluvuse tagab LED-lambi polükarbonaatplastist korpus, mis on märksa vastupidavam, võrreldes muude klaasist valmistatud lampidega.
 • Ka puuduvad LED-idel liikuvad osad või hõõgniidid, mis võivad puruneda ning tänu sellele on kasutusiga pikem, hinnanguliselt nii 50 00075 000 tundi kasulikku tööaega, mille möödumisel aga eeldatakse valgusviljakuse langemist 30%. Minimaalse soojuseraldusega LED-i eluea määrab ära temperatuur dioodi sees ja ümber.
 • LED-idele ei avalda mõju toitevoolu sagedane sisse- ja väljalülitamine ning lisaks on nad täiesti müravabad.
 • Tänapäeval on valgusdioodlampide värvitoonide valik tunduvalt mitmekesisem ja ka dimmeriga ereduse reguleerimine on saanud võimalikuks.
 • Olles pea hooldusvabad, sobivad LED-lambid eriti hästi kõrgetesse või raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse paigaldamiseks nii sise- kui ka välistingimustes.
Vaata galeriist uusi sobilikke valgusteid magamistuppa!

Huvi korral vaata veel magamistoa valgusteid siit.

Kõige uuemad uudised leiad Hektor Lighti Instagramist.

www.hektor.eeSISUTURUNDUS